כתבו לנוכתבו לנו
self doubt

ספק עצמי – מה עושים ואיך מתגברים?

אולי אתם שואלים את עצמכם “מה ספק עצמי (Self Doubt) עושה באתר של טיפים לדייטים?” אבל התשובה ברורה מאוד. עבור אנשים רבים שמתחילים את דרכם בעולם הדייטינג הספק העצמי משפיע לרעה בקבלת ההחלטות שלהם ובנועזות שלהם לפעול ולשנות את חייהם.

אנשים שהספק העצמי שלהם ‘מנצח’ עלולים לוותר או לדחות דברים בכל מיני טענות שונות שאולי הם לא מספיק טובים, לא מספיק מוכנים או אולי הם צריכים לחכות עד שהמצב ישתפר בעבודה, בדיאטה או בכל תירוץ אחר שעולה להם לראש. בראשם של אותם אנשים בעלי ספק עצמי עומד הכישלון שמבחינתם הוא ברור מאליו ובלתי נמנע לאחר כל פעולה שבה הם צריכים להוציא את עצמם מהמקום הנוח או אולי לעשות משהו שהם לא עשו בעבר. מבחינתם הם מסכנים את עצמם שלא לצורך כי סיכויי ההצלחה, כך הם חושבים, לא גבוהים כלל.

לפני שנתחיל עם כמה טיפים ועצות להתגברות על ספק עצמי, נשמח לשתף אתכם בכמה משפטי מוטיבציה חמודים שמצאנו באינטרנט.

  • הספק העצמי הורג יותר חלומות מאשר הכישלונות.
  • אם כבר יש לכם ספק לגבי משהו, עדיף שזה יהיה ספק לגבי הגבולות שלכם.
  • הכישלון הוא רגעי, החרטה היא נצחית.
  • אל תחשוב על מה אתה יכול להפסיד, תחשוב על מה אתה יכול להרוויח.

נחמד, לא? ובכן, בואו נמשיך.


איך להתגבר על ספק עצמי?

מכירים את זה שבסרטים הדמות המצוירת נתקלת בסיטואציה שבה 2 יצורים קטנים ומעופפים, אחד כדמות שטן ואחד כדמות מלאך עומדים לצד ראשו ומייעצים לו דברים? אז ככה זה הספק העצמי שלכם, רק שאין מלאך קטן שיגן עליכם אלא רק אתם. הבעיה האמיתית היא שאתם ממש מנהלים ויכוח עם הספק העצמי, הוא אומר לכם שאתם לא מספיק טובים ואתם מנסים לענות מה שאתם יכולים, לפעמים אתם אפילו פשוט משתפים איתו פעולה ואומרים לו שהוא צודק. אל תאכילו את הספק העצמי ואל תתווכחו איתו בכלל, פשוט תגידו לו “לא לא לא, אתה לא הולך לעשות לי את זה” ואם צריך תגידו את זה בקול.

התמקדות בחוץ ולא בפנים

הרבה יותר קל להגיד את זה מאשר לעשות, אבל השתדלו להתמקד במה שקורה סביבכם ולא להתמקד בעצמכם. אם מישהו מדבר איתכם, הדבר החשוב ביותר שאתם יכולים לעשות זה להקשיב לו. אם במקום להקשיב לו אתם תחשבו על עצמכם, איך אתם נראים או מה הוא חושב עליכם אתם עלולים לא רק להפסיד מה שהוא אומר, אלא להרוס לעצכם את הביטחון באותו רגע ובתגובה לכך אתם לא תהיו נינוחים.

תחשבו על עצמכם בסביבה הטבעית שלכם כשאתם מבלים עם חברים או עם המשפחה, האם אתם מרוכזים בעצמכם איתם כמו שאתם עם אנשים אחרים? האם אתם מקשיבים למה שהם אומרים או שעוברות לכם מחשבות בראש שמסיחות את דעתכם? בדיוק כמו שכשאתם הולכים ברחוב והרגליים שלכם עושות את העבודה בלי שתצטרכו להפעיל את המודעות לכך, כך גם אתם אמורים להרגיש כשאתם מנהלים שיחה עם אדם חדש שאולי אתם מרגישים קצת לא בנוח איתו.

מצאו דרך לבצע את השינוי הזה בצורה מהירה ויעילה. הדרך אמורה להיות טבעית ולא בויכוח עם הספק העצמי, אלא פשוט תקשיבו למה שהצד השני אומר, תתעניינו במה שהוא אומר. זה אולי לא ילך חלק בפעם הראשונה, ואולי גם לא בשניה, אבל תרגילו את עצמכם ובסוף תגלו שהספק העצמי מתייאש וכל מה שנותר הוא אתם, טבעים ונינוחים.

היפכו לחיוביים יותר

חלק מההתגברות על הספק העצמי היא להפוך לאדם חיובי יותר. לא עושים זאת ביום, אבל לאחר עבודה קשה תתחילו להרגיש את השינוי. זה יכול לקחת חודשים ואפילו יותר משנה, אבל הדרך הארוכה משתלמת לא רק עבור מה שאתם יכולים להשיג אלא עבור ההרגשה האישית שלכם. הרגילו את עצמכם לחשוב על הטוב ולא על הרע, עשו זאת באמצעות כך שתצהירו בפני אחרים שאתם עושים את השינוי הזה ודאגו לכך שהם יזכירו לכם מה שהצהרתם ברגע שתמעדו. הזכירו זאת גם לעצמכם ושננו את זה מדי יום בין אם בשמיעת הרצאות על חיוביות ובין אם בעמידה מול המראה ובלהזכיר לעצמכם כמה אתם טובים וחיוביים.

חשבו פחות ועשו יותר

אתם עלולים לשבת כרגע מול המחשב ומול הסלולרי ולגלות שזה הפך להיות חלק מהשגרה שלכם. אין שום דבר רע בלהיות מול המחשב או לקרוא כתבות מעניינות באתר 4dating, להיפך אנחנו דווקא בעד, אבל האמת היא שדברים כאלו יכולים להפוך לשגרה שלכם. השגרה הזאת עלולה טיפה לבאס אתכם ולהפוך לשגרה שלא תורמת לכם כל כך מהסיבה הפשוטה שאתם מפסידים כל כך הרבה חוויות אחרות שיכולות לשפר את חייכם. אנשים רבים מספרים על כך ששחייה, רכיבה על אופניים או הליכה לחדר כושר שיפרו להם לא רק את הכושר אלא גם את ההרגשה העצמית והביטחון העצמי שלהם, וזה הולך יד ביד עם ספק עצמי. מצאו משהו שאתם אוהבים או משהו שאתם מרגישים נפלא אחרי שאתם עושים אותו ועשו אותו יותר. כמובן עשו זאת לאחר שתסיימו את הכתבה, כי חבל… כבר כתבנו…


טיפים להתגברות על ספק עצמי

בחרו באופציה הנכונה ואז תבחרו את הדרך

אתם צריכים להבין דבר פשוט, ההרגשה היא לא סופית, הרגשות שלנו משתנים כל הזמן לטוב ולרע אבל הרצונות שלנו בדרך כלל מחזיקים מעמד יותר זמן. אם נתקלתם במשהו שגורם לכם לפקפק כל הזמן ולא להיות בטוח, תנסו להתנתק לרגע ולחשוב מה אתם באמת רוצים לעשות ואחר כך תשברו את הראש איך לעשות זאת.

למשל, אם אתם גולשים באתר הכרויות ויש מישהי שמוצאת חן בעיניכם, אתם יכולים לשבור את הראש הרבה זמן אם לשלוח הודעה או לא. במקום לעשות זאת, תשאלו את עצמכם “אתם רוצים לשלוח לה הודעה? אתם מעוניינים להכיר אותה?” אם התשובה היא כן (בדרך כלל התשובה הראשונה שעולה לכם לראש היא הנכונה כי היא באה מבפנים) אז תחליטו שכן, סופית! עכשיו תשברו את הראש לא “האם לעשות זאת”, אלא “איך לעשות זאת”.

אל תשוו את עצמכם לאנשים אחרים

אנשים עם ספק עצמי נוטים להמעיט בערכם בגלל שהם רואים שאנשים אחרים מסתדרים יותר טוב מהם. לפעמים נדמה שלאנשים אחרים אין בעיות, שכולם חיים את החיים שלהם בקלות ובלי מאמץ אבל זה ממש לא כך. לכולם יש בעיות כאלו או אחרות ולפעמים אנשים שייראו בעיניכם כמושלמים, בתוך תוכם סובלים מבעיות שיגרמו לכם לא לקנא בהם כלל וכלל.

כולם יוצרים לעצמם את העתיד במסלול שונה ולכל אחד יש חיים שלמים ומלאים ודברים שבהם הוא יכול להתגאות. ייתכן שאפילו מישהו מסתכל עליכם מהצד ואומר “הייתי רוצה להיות חכם כמוהו” או “הייתי רוצה שיער כמו שלו”. אם תסתכלו על היתרונות שלכם ולא על היתרונות של האחרים, בטווח הארוך תרגישו הרבה יותר טוב עם עצמכם.

בחרו עם מי להסתובב

אולי הספק העצמי שלכם נובע מהסביבה, אולי החברים שלכם מתבדחים על חשבונכם או האחים הגדולים לועגים לכם ולכן אתם צריכים לחשוב על  2 דברים.

  • האם אני רוצה להמשיך להסתובב איתם?
  • אם יש אמת במה שהם אומרים עלי, האם אני יכול ללמוד ממנה משהו?

להסתובב עם אנשים שמורידים לנו את הביטחון זה אף פעם לא טוב, צריך להימנע מזה גם אם זה במחיר של לוותר על אלו שחשבנו שהם חברים שלנו. עם זאת, לפעמים ביקורת שפוגעת או מורידה את הביטחון היא משהו שאנחנו יכולים ללמוד ממנה ולכן עדיף לאמץ את הגישה החיובית. במקום להיפגע ממה שאומרים לנו, לחשוב מה אנחנו יכולים לעשות לגביה.

אם מישהו אומר לי “אתה כל הזמן חופר!”, במקום להיפגע ולהרגיש שאולי אני לא מספיק טוב בכישורים החברתיים שלי, לחשוב אולי באמת אני חופר, ואם אני מגיע למסקנה שיש משהו בדברם, אנסה לעבוד על זה ולשנות את זה. כמובן, וותרו רק על דברים שהם שליליים לא רק מבחינת הסביבה, אלא גם מבחינתכם.

כתבו לעצמכם מכתב

אם נדמה לכם לפעמים שחסרים לכם אנשים שיתנו לכם תמיכה ויגידו לכם עד כמה אתם מסוגלים לעשות כל מה שאתם רוצים, זכרו שתמיד יש אדם אחד שתמיד יהיה שם בשבילכם – אתם. לא משנה עד כמה אתם פסימים בטבעכם, בכולם יש צד אחד של אופטימיות שמודע ליתרונות ומסתכל על הדברים החיוביים, הרשו לצד הזה שלכם לכתוב לעצמכם מכתב שבו הוא יפרט מה הוא אוהב בעצמכם, למה הוא חושב שאתם טובים ואפילו להוסיף כמה הצלחות מהעבר שלכם בתחומים שונים.

היפכו לטובים יותר כל יום

אנשים בעלי ספק עצמי תמיד מאחלים לעצמם להיות יותר טובים כדי שהספק העצמי הזה ייעלם, בין אם הם מודעים לספק העצמי ובין אם הם כי הם חושבים שזה באמת מה שהם רוצים לעשות, אבל הבעיה היא שלשאוף למשהו ולעשות אותו זה דברים שונים.

אדם שכל הזמן דוחה דייט בטענה שהוא רוצה לעשות דיאטה לפני כן, אבל בפועל הוא לא עושה דיאטה, רק מבזבז את הזמן שלו. אם יש לכם ספק עצמי לגבי משהו ויש באפשרותכם לשנות אותו בצורה הגיונית וטבעית – פשוט תעשו את זה, תתמודדו עם התירוצים האחרים אחר כך.

עם זאת, חשוב לציין שלא צריך להפוך את זה למטרה שרק לאחריה תרשו לעצמכם לעשות מה שאתם רוצים, אלא תוך כדי הדיאטה או תוך כדי השינוי שלכם תבצעו את הדברים שאותם חששתם לעשות. כשהשינוי שלכם יושג אתם עלולים לגלות שהשינוי היה רק תירוץ, אבל הרווחתם אותו בכל זאת.

אנחנו יכולים לכתוב עוד הרבה דברים בנושא הזה, אבל הנקודה היא שהכל תלוי בכם, לכל אחד יש את הדרך הנכונה שתשפיע עליו ותעזור לו ואתם צריכים למצוא אותה. לא בויכוחים עם עצמכם, אלא בטבעיות, חיוביות ובפעולה למען המטרה.

אם אתם חושבים שיש לכם מה להוסיף לכתבה או לפוסט, או אולי יש איזה טיפ שנראה לכם רלוונטי, אנחנו נשמח להוסיף אותו לאתר. כתבו לנו על כך בקישור הזה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פוסט זה נכתב על ידי מערכת האתר. אם גם אתם רוצים לפרסם פה את התוכן שלכם, אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר.
כתבו לנו
בואו לקחת חלק באתר 'לדייטים'.
שלחו לנו כתבות וסיפורים.